ZZSK i COVID

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)
 • Autor
  Wpisy
 • #41494
  Michal
  Participant

  Myślę że czas najwyższy na założeniu tu wątku łączącego ZZSK i covid. Przesyłajcie swoje doświadczenia związane z przebiegiem choroby i wszelkie informacje przydatne dla nas chorych na ZZSK w tych epidemicznych czasach.
  W szczególności ważne i cenne informacje od osób które są w programie leczenia biologicznego.

  #41496
  Michal
  Participant

  Z braku odzewu wynika, że nikt się tematem nie interesuje..a może jednak? No dobra to ja w takim razie podzielę się swoim doświadczeniem z ostatnich dwóch miesięcy. Dodam, że cały czas przyjmuje leki biologiczne.
  W październiku zachorowałem. Bylem pewny, że to skąpoobjawowy COVID bo: nagła utrata smaku i węchu, nabrzmiałe zatoki ale drożne, temperatura nie za wysoka- ok 37.4 ale wszystko utrzymywało się tydzień ponad więc zrobiłem test (wymaz z noso-gardzoeli/PCR). Wynik ujemny…Nie wiedziałem czy się cieszyć czy nie no bo fajnie mieć to już za sobą..Minęło 1,5 miesiąca. Przy rutynowych badaniach krwi (w związku z leczeniem biologicznym) wykonałem test na przeciwciała (IgG/półilościowy tzw. z żyły). Wynik: mam przeciwciała i to sporo. Wniosek- przebyty COVID.

  Doczytałem, że leczenie biologiczne obniża odporność i jednocześnie łagodzi przebieg infekcji w tym COVID. No i nie ma się przez 10 dni 38 C tylko np….37.4;) Ponadto pierwszy test mogłem zrobić już po 10 dniach od zakażenia więc mogło nie wykazać.
  Natknąłem się też na info że przy chorobach autoimmuno ok 2-3% pacjentów może uzyskiwać wyniki przeciwciał fałszywie dodatnie…No ale tylko 2,5%.
  Nadal więc zachowuję ostrożność ale zakładam że COVID przeszedłem. Jest Was więcej ozdrowieńcow z ZZSK? Odezwijcie się, podzielcie doświadczeniami. Informacja i statystyka są bardzo pomocne i ważne.

  Ponadto- czekamy na szczepionkę…macie jakieś info w tym temacie? Pojawiły się jakieś wskazania/przeciwwskazania w naszych sytuacjach?

  #41499
  Michu86
  Participant

  Przeszedłem Covid19 w styczniu, skąpoobjawowo. Odczucie infekcji trwały 6 dni, bez gorączek. Reumatolog nakazał mi pominąć jedną dawkę leku (Cimzia). Nie zaobserwowałem jakiś pocovidowych powikłań. Miesiąc po Covidzie nie miałem przeciwciał IgG. W lutym i marcu zaszczepili mnie dwoma dawkami Pfizera (jestem z grupy “0), jedyny objaw ból ręki przez 3 dni. Nie badałem przeciwciał po szczepieniu. Co do samego ZZSK, bóle stawowe po 4 latach biologii wróciły. Nie ma dramatu, ale muszę się wspomagać NLPZtami. Brak dostępu do basenu utrudnia zachowanie dobrej kondycji fizycznej. To tyle. PS musiałem trochę ponarzekać 😉 Zdrowia wszystkim.

  #41500
  Michal
  Participant

  O! dzięki za odzew;)
  Obecnie stanowisko oficjalne już znane więc wątpliwości które miałem co do szczepień rozwiane. Za 2 tygodnie mam termin pierwszej dawki Pfizera. Lekarz prowadzący sugeruje chwilowe powstrzymanie się od biologii żeby lepiej przyjęła się szczepionka. Od 5 lat przyjmuję Simpson (raz na miesiąc) i póki co, odpukać, choroba nie wraca. Ale przyznam bardzo dbam o aktywność fizyczną. Baseny pozamykane ale przecież jest sporo alternatyw( rower, piesze wycieczki, ćwiczenia w domu. Wystarczy trochę dyscypliny (motywacja przecież jest).
  Michu86- czy przed szczepieniem dostałeś zalecenia aby wstrzymać się od podania leku?

  Pozdrawiam!

  #41501
  Michal
  Participant

  .

  • This reply was modified 7 months, 3 weeks temu by Michal.
  • This reply was modified 7 months, 3 weeks temu by Michal.
  #41507
  Michu86
  Participant

  http://www.reumatologia.ptr.net.pl/ wg zaleceń pacjenci leczeni biologicznie mają być indywidualnie oceniani przez lekarza co do ew. modyfikacji leczenia. Zwraca się specjalną uwagę na tych leczonych rytuksymabem. Mi szczepienie wypadało miedzy dwutygodniowymi dawkami biologii, więc nawet nie zawracałem lekarzowi tym głowy. Specjalnie nie miałem głębszych przemyśleń nad bezpieczeństwem szczepienia. Nie takie substancje już przyjmowalem w życiu 🤭 Covid potrafi skrzywdzić ludzi i to w każdym wieku, lepiej z tym nie ryzykować. Pozdrawiam

  #41510
  Michal
  Participant

  Tak znam wytyczne PTR.
  Oczywiscie że należy się szczepić.
  Bardziej chodziło mi o to ile przed i po szczepieniu zrobić odstawkę biologii ( w moim przypadku Simponi/ golimumab).
  Już zdecydowanym. W kwietniu pomijam dawkę więc będę 6 tygodni od ostatniej, po czym odczekam tydzień po szczepieniu.
  Z tego co czytam raczej ważne aby organizm przed szczepieniem nie był na immunosupresji.
  Czyli raczej chodzi o danie szczepionce jak najlepszych okoliczności do wytworzenia p.ciał.
  Pozdrawiam!

  #41511
  Michu86
  Participant

  niby tak. Ale to działa na różnych płaszczyznach, dla mnie za skomplikowana wiedza. Z drugiej strony można pomyśleć, że skoro upośledzamy ukl immuno lekami, to będzie mu trudniej wytworzyć przeciwciała na szczepionkę 😅 Można tak sobie gadać pół wieczoru. Pozdro

  #41521
  orochao
  Participant

  Hej, jakimś cudem, odzyskałem swój login.
  Covid przeszedłem w październiku 2020. 36h wysokiej gorączki (pod 39) bez przerw, a potem dwa tygodnie kaszlu. W obrazowaniu po pół roku zostały niewielkie zrosty opłucno-przeponowe i opóźniony blok pęczka hisa w EKG. Zniknęło zwapnienie prostaty i kamienie na nerkach.
  Doktor Enbrel mówi, że się opłacało.
  Przez całą infekcję ostrożnie biegałem na bieżni.
  Szczepienia na razie odpuszczam.

  #41523
  Michal
  Participant

  Już zapomniałem że się szczepiłem. Badania krwi i reszta ( te duże, po 18 mies.) nie wykazują niczego złego. Bez zmian wydolnościowych, a testowałem solidnie w górach.
  Temat już chyba przestał być problematyczny.

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.