Nowy sztywniak

Co nowego Fora Ogólne Pierwsze kroki Nowy sztywniak

Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
 • Autor
  Wpisy
 • #41064
  Dominik
  Participant

  Witam
  Jestem Dominik (35). Jestem świeżo po diagnostyce i lekarze stwierdzają, że jestem na pograniczu spondyloartropatii seronegatywnej a ZZSK.
  Bóle pleców przypisywałem dotychczas siedzącemu trybowi pracy, ale jakieś 3 miesiące temu dosyć nagle pojawiły się u mnie na raz ból szyi, stawu biodrowego i stóp. Właściwie pierwszym objawem był spadek wydolności oddechowej podczas uprawiania sportu, który wcześniej nigdy się nie pojawiał.
  Obecnie stosuję Xefo Rapid który powoli (3tyg) przynosi pozytywne rezultaty, bóle ustępują a ruchomość szyi zdecydowanie się poprawiła. Może to dziwna sytuacja ale bardziej niż ból przeszkadza mi brak aktywności sportowej z którą dotychczas mocno było związane moje życie. Co prawda mogę uprawiać sport ale kiepska wydolność oddechowa skutecznie mnie od tego odciąga i mam pewne obawy co do bezpieczeństwa takich pomysłów. Czy ktoś z Was miał może takie doświadczenie? Uprawia sport z ZZSK? A może jest w stanie mi powiedzieć kiedy wrócić do aktywności? Niestety każdy dzień w którym czuję się dobrze, skłania mnie to snucia planów startów w zawodach oraz nabywania nowego sprzętu sportowego a tymczasem codzienna aktywność sportowa została całkowicie zawieszona.
  z góry dzięki za odp.
  Dominik

  #41065
  Michal
  Participant

  Dominik, czym więcej ruchy tym lepiej. Zwłaszcza gdyby zdiagnozowali u Ciebie zzsk co jak czytam nie jest oczywiste.
  Poczytaj sobie na forum o sporcie. Jest trochę wątków.
  Ta wydolność oddechowa też u Ciebie do rozkminienia bo z tego co piszesz nic nie wynika. Skąd to? Płuca nie dają rady czy klatka piersiowa ogranicza ruchy?
  Dobrze się zdiagnozuj.

  #41066
  Dominik
  Participant

  No właśnie to indywidualne podejście do każdego pacjenta jest lekko irytujące w tym przypadku – mam kilka głosów na spondyloartropatię i kilka na zzsk. Po tygodniu na diagnostyce w szpitalu Pani Doktor Reumatolog nie czekając na połowę wyników wpisała mi w wypisie spondyloartropatię, kazała jeść Metotrksat do końca życia i nie ruszać się za bardzo z kanapy pod groźbą …porażenia cztero-kończynowego. Każdy kolejny lekarz dosłownie puka się w czoło gdy o tym słyszy i czyta rozmaite inne bzdury w tym wypisie. Natomiast po konsultacjach u Pani doktor która zna się na rzeczy, dowiedziałem się, że właśnie każdy lekarz będzie się zastanawiał pomiędzy tymi dwiema chorobami i każdy będzie miał trochę swojej racji. Natomiast jak najbardziej mam się ruszać ile się da, to jednym głosem słyszałem już od wielu rehabilitantów, fizjoterapeutów, ortopedów, reumatologów.. 😉
  Problem z oddychaniem podobno też w jakiś sposób jest związany ze stawami, ogólnie czuję trochę jakby mnie ktoś dobrze owinął bandażem elastycznym dookoła, oddycha się jakoś ciężej. Wcześniej pojawiał się ból w różnych miejscach klatki przy głębokim wdechu teraz już odpuścił. Pożyjemy zobaczymy, może zamiast biegać 1x20km trzeba spróbować 2x10km 😉

  #41068
  Michal
  Participant

  Spondyloartropatia to pojęcie bardzo ogólne.W zadzie żadna diagnoza. ZZSK to węższa szuflada.
  Na Twoim miejscu drążył bym dalej bo faktycznie idiotyczne wskazania.
  Może po prostu znajdź innego, lepszego reumatologa.
  Te problemy z klatką piersiową to może być z powodu stanów zapalnych stawów żebrowo-kręgosłupowych lub /i żebrowo- mostkowych. Miałem coś takiego kiedyś. Tym bardziej powinieneś dużo ćwiczyć i utrzymywać w ruchu te “łączniki”. Jeżeli boli warto brać jakieś NLPZ-ty. Bardzo dobrze działa pływanie i sporty mniej obciążeniowe. Bieganie jest dość kasujące ale skoro masz nogi ok to nie ma co się oszczędzać na zapas chyba. Już pisałem- zerknij na wątki o sporcie na tym forum. Są tam i biegacze;)

  #41083
  Michu86
  Participant

  Dominik, dwa pytania:
  1.Byles przyjety w odział do diagnostyki ?
  2.Masz zmiany w stawach krzyżowo-biodrowych w rezonansie czy w rtg?

  #41094
  Lorson
  Participant

  Jakie OB? Jak powyżej 40 to jest stan zapalny.

Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.