Dzień dobry – zzsk a łzs

Co nowego Fora Ogólne Pierwsze kroki Dzień dobry – zzsk a łzs

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
 • Autor
  Wpisy
 • #41155
  Aleksandra
  Participant

  Dzień dobry,

  Jestem nowa na forum, więc przede wszystkim chciałabym się przywitać i życzyć wszystkim Wesołych Świąt oraz zdrowego Nowego Roku, ale również zadać pewne pytanie.
  Wymaga ono pewnego wprowadzenia, postaram się krótko i treściwie…

  Mam 23 lata, zaczynam niebawem leczenie lekiem biologicznym zzsk w ramach badań klinicznych.
  Moje pytanie dotyczy ewentualnego związku łzs oraz zzsk czy może bardziej jakiejś hierarchii czy klasyfikacji tych chorób. Już dobrych parę lat temu moja (wspaniała zresztą) reumatolog zdiagnozowała u mnie łzs. Choroba zaczęła się od stawu dłoni, po paru latach zajęła kolejny palec, następny był bark. Brałam metotrexat, metex, ciągle przeciwzapalne, jedne pomagają bardziej inne mniej. Próbowałam fizjoterapii w różnych formach. Miałam zostać zakwalifikowana do leczenia biologicznego łzs, ale okazało się, że ponieważ nie mam zmian łuszczucowych na skórze i nigdy ich nie miałam, nie spełniałam warunków. Ostatnio jednak pojawiły się u mnie silne bóle w krzyżu, w biodrach i pośladkach, bolą mnie również kolana. Dolegliwości wybudzają mnie w nocy, a rano sztywność utrzymuje się przez dłuższy czas, ustępuje dopiero gdy się rozruszam i nie zawsze do końca. Mam problem z wykonaniem pełnego skłonu, co wcześniej nie miało miejsca. Reumatolog stwierdziła, że to objawy właściwe spondyloartropatii i taki program powinien się dla mnie znaleźć. Tak tez się stało, lek testuje się obecnie w odniesieniu do zzsk. Stad moje pytanie. Czy diagnoza mówiąca o łzs staje się nieaktualna wobec moich obecnych objawów, w więc czy okazało się że to jednak zzsk a nie łzs? Czy może obie te jednostki chorobowe występują u mnie rownolegle i stawów dłoni nie powinnam wiązać z zzsk? Czy wiecie może coś na ten temat?
  Pozdrowienia

  #41156
  Michu86
  Participant

  Witam. Pytania, które powinnaś zadać mądremu reumatologowi ☺️
  Natomiast… Wszystkie choroby reumatyczne to iście wiedza tajemna, procesy, które wraz z nimi zachodzą nie są do końca poznane. Różnicuje się je na podstawie pewnych określonych kryteriów, często wspolnych dla poszczególnych jednostek chorobowych. U pacjentów chorych na choroby autoagresywne, często wykrywa się ich kilka. To czy masz jedną czy dwie diagnozy nie jest bardzo istotne, nie martw się nad priorytetem jakiejkolwiek 😉 Skup sie na tej, która cię zbliży i zapewni najnowocześniejsze leczenie. Wiele leków biologicznych jest tożsamych dla ŁZS i ZZSK. Licz na to, że lecząc jedną przypadłość, pokonasz je wszystkie.
  P. S Co masz na myśli pisząc ze “lek się testuje” ? Masz brac udział w jakimś programie testowym czy programie lekowym ? Bo jeśli tym drugim to po kwalifikacji otrzymasz lek zatwierdzony i przetestowany. Tak, że wytlumacz proszę.

  #41157
  Aleksandra
  Participant

  Dziękuję bardzo za odpowiedź. No tak… Planuję też zapytać przy najbliższej wizycie. Szukając informacji znalazłam jednak to forum. 🙂
  Jeśli chodzi o samo badanie, jest to badanie kliniczne leku, który w kilku krajach jest już dopuszczony do leczenia łzs. Teraz sprawdzają natomiast jego skuteczność w odniesieniu do zzsk. Cóż, są minusy, uczestnicy mogą przez jakiś czas dostawać placebo, trzeba regularnie się meldować itd., no ale jednak dostanę prędzej czy później lek biologiczny (jeśli wszystko dobrze pójdzie), co w sytuacji, gdy na inne leczenie nie ma szans, jest niezłą opcją.
  Dzięki jeszcze raz.

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.