Czy to ZZSK ?

Co nowego Fora Ogólne Pierwsze kroki Czy to ZZSK ?

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
 • Autor
  Wpisy
 • #41468
  Zuza
  Participant

  Witam wszystkich 🙂 Od dłuższego czasu przeglądam forum jednak dzisiaj zdecydowałam się na mój pierwszy wpis. Mój problem jest podwójny – zmagam się z dolegliwościami bólowymi stawów i kręgosłupa, a niestety do tej pory moja przypadłość nie została zdiagnozowana. W tej chwili w zasadzie nie wiem na co choruje, nie wiem też jak mam się leczyć. Wiem, że nikt z was tutaj nie jest lekarzem i nie postawi mi diagnozy, mimo wszystko wiem ze wielu z Was posiada ogrom wiedzy:)

  Ale od początku – myślę ze wszystko zaczęło się jakieś 5-6 lat temu od porannych bólów kręgosłupa w odcinku piersiowym. Bóle były upierdliwie, ale w zasadzie szybko mijały i w ciągu dnia już ich nie odczuwałam. Niestety z czasem bóle stały się coraz bardziej dokuczliwe. Zaczęłam sztywnieć, mieć problemy z odwróceniem się na drugi bok bądź wstaniem. Po nocy jestem strasznie obolała i czuje się jakby mnie walec przejechał 😉 Taki stan utrzymuje się po dzień dzisiejszy i trwa zwykle do 30 minut, potem wszystko wraca do normy i na ta chwile zachowałam pełną ruchomość kręgosłupa. Pierwsza wizyta u reumatologa – ponieważ bóle na tamten moment nie obejmowały krzyża diagnozą była Spondyloartopatia. Przepisany ketonal, który nic nie pomógł. Niestety początek roku 2019 i dołączają kolejne bóle stawów rąk, stóp, pobolewają kolana, pobolewa krzyż, bolą mięśnie.
  Najbardziej dokuczliwy ból zlokalizowany jest w stopach i tutaj bolą głównie pięty i “podeszwy” stóp. Ręce – tutaj także bolą jakby tkanki miękkie, wewnętrzna część dłoni. Kolejnym epicentrum bólu są pośladki i tutaj szeroka triada dziwnych bóli, od wręcz pieczenia do kłucia jakby ktoś szpilkę wbijał. Bóle mają różny charakter. Czasem napadowy np. pół dnia nic nie boli i nagle atak, albo cały dzień coś tam pobolewa. Nie ma w zasadzie dnia bez bólu. Dodam też że często miewam biegunki , ale bez bólów brzucha więc nie wiem czy może mieć to jakiś związek. Dodatkowo cierpię na nawracające zapalenie zatok. Wszystkie wyniki jakie wykonałam są dobre dlatego mój reumatolog już rozłożył ręce, a ja nie wiem co dalej. OB, CRP w normie, HLA B27 ujemny, ANA ujemny , czynnik reumatoidalny ujemny, ANTY CCP w normie, ASO w normie. Dodatkowo wykonałam badania na boreliozę wynik również ujemny. RTG stawów krzyżowo biodrowych nic nie wykazał, RTG odcinka piersiowego również w porządku. Lekarz twierdzi ze w takim razie może to fibriomialgia.
  Pytanie do was, czy powyższe objawy mogą świadczyć o jakimś podstępnym początku ZZSK? Co ewentualnie mogę jeszcze zrobić, jakie badania wykonać ? Będę wdzięczna za każda pomoc. Pozdrawiam:)

  #41469
  Michal
  Participant

  A konsultowałaś się z jakim fizjoterapeutą?
  Może masz gdzieś jakiś niewidoczny w obrazach ucisk w rejonie kręgosłupa? Taki ukryty bodziec może generować sporo zaskakujących dolegliwości. Tylko musi to być jakaś doświadczona osoba. Poszukaj w necie najlepszej dostępnej opcji i spróbuj się umówić.
  Jeżeli nic nie puchnie i wymienione przez Ciebie markery są w normie to na moje raczej reumatoidalne toto nie jest…

  #41470
  Zuza
  Participant

  Michał, dzięki za odpowiedź. U fizjoterapeuty jeszcze nie byłam, może jest to jakiś trop 🙂

  #41471
  Krzysztof
  Participant

  Zrób rezonans magnetyczny stawów krzyżowo – biodrowych. Ból pośladków czasami może świadczyć o zapaleniu w stawach K-B a jest to podstawowe miejsce gdzie “powinien” być stan zapalny przy ZZSK albo innej spondyloartopatii.

  • This reply was modified 1 year temu by Krzysztof.
Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.